Rok s válkou na Ukrajině

© Anastasiia Artemyak

V pátek 24. února uplyne rok od vypuknutí ruské agrese na Ukrajině. Česká centra v zahraniční připravila na toto období řadu aktivit v podobě výstav či besed. Tématu Ukrajiny se budou věnovat např. v Českém centru v Bratislavě, Bukurešti, Budapešti, Miláně, Mnichově, New Yorku, Sofii, Tokiu, Vídni, ale také v Praze. V pátek 24. 2. 2023 v 18 hodin se uskuteční vzpomínková akce v Pražské tržnici, která proběhne přímo před sochou ukrajinské umělkyně Anny Nadudy, s cílem připomenout oběti zasažené válkou.

Tisková zpráva ze dne 20. 2. 2023 Česká centra, ústředí

Rok od chvíle, kdy Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu připomene výstava Českého centra Sofie s názvem Autoportréty ukrajinské performerky Alevtiny Kakhidze. Umělkyně si vede deník, ve kterém popisuje a kreslí jednotlivé události. Výstava probíhá v rámci projektu Window Gallery, který iniciovalo České centrum Sofie ve spolupráci s galerií Shcherbenko Art Centre, Velvyslanectvím České republiky v Sofii a Velvyslanectvím Ukrajiny v Bulharsku.
Výstava začíná 24. 2. a potrvá do konce dubna.

Českém centru Bukurešť se bude v pátek 24. 2. promítat a diskutovat. Rumunský klastr EUNIC (Evropské sdružení národních kulturních institutů) a mezinárodní festival filmových dokumentů s lidskoprávní tematikou One World Romania připravily filmovou projekci dokumentu Hamletův syndrom (rež. Piotr Rosolowski, Elwira Niewiera) s navazující diskusí o dopadech, které má již rok trvající válka na individuální i kolektivní psychiku.  

České centrum Milán připravilo ve spolupráci s Člověkem v tísni hned dvě výstavy tou první je výstava kreseb ukrajinské ilustrátorky Poliny Bugadovske „Jak mi válka ukradla život dvakrát“, do kterých promítá svou vlastní zkušenost, druhou pak představuje výstava tvorby fotografa Alberta Lorese, jehož snímky dokumentují život lidí uprostřed války. Instalace je určena pro venkovní prostory a milánští návštěvníci ji budou moct zhlédnout od 27. 2. do konce března. Na realizaci výstav se dále podílí EUNIC a Generální konzulát v Miláně.

Nedávná výstava Pohlednice z Ukrajiny Českého centra Budapešť, která ukázala celkem 30 ukrajinských památek v předválečném a poválečném poškozeném stavu, zaznamenala nebývalý ohlas, a nyní se zásluhou Českého centra Budapešť nyní dostává do výstavních prostor Polského institutu v Budapešti. Slavnostní zahájení proběhne 27. 2. 2023, tedy v termínu blízkému ročnímu výročí ruského útoku na Ukrajinu.

České centrum Vídeň připravilo plakáty odkazující na problematiku rozvojové spolupráce a humanitární pomoci, České centrum Mnichov pak v rámci březnového filmového festivalu Mittelpunkt Europa promítne tři filmy současných ukrajinských režisérů.

České centrum Bratislava připomíná výročí projektem Svoboda očima umělkyň,  který volně ztvárňují téma „svoboda“. Projekt iniciovaný Českým centrem Bratislava (konaný ve Window Gallery Českého domu Bratislava) probíhá ve spolupráci s Goethe Institutem na Slovensku, Francouzským Institutem na Slovensku a Aparátem O.Z. z grantu Culture of Solidarity - EUNIC Ukraine Fund.

Téma Ukrajina se objeví také v programech Českých center v zámoří. České centrum Tokio připravuje výstavu tvorby českého fotografa Davida Těšínského s názvem „Jiná krása“, odkazující na extrémní příběhy lidí z celého světa.

České centrum New York se zapojuje do vzpomínkové akce s názvem Nezlomný duch Ukrajiny, kterou v rámci Dne otevřených dveří připravil Ukrajinský institut v Americe, a současně na svých stránkách upozorňuje na projekt Mariupol Digital Memorial. Jedná se o návrh digitálního památníku válkou zničeného Mariupolu od Adriána Gubrici z Fakulty multimediálních komunikací UTB ve Zlíně. Nevšední projekt získal několik ocenění v rámci Národní ceny za studentský design 2022.

PRAŽSKÁ PŘIPOMÍNKA PŘED SOCHOU OCHRÁNKYNĚ

V pátek 24. 2. 2023 v 18 hodin proběhne v prostorách Pražské tržnice krátká vzpomínková akce organizovaná Českými centry s cílem připomenout rok od vypuknutí ruské agrese na Ukrajině. Setkání se uskuteční před sochou rezidentky Českého centra Kyjev Anny Nadudy. Třímetrová socha s názvem Berehynia” (Ochránkyně) se nachází u vstupu z Jateční ulice, poblíž divadla Jatka 78.

„Velmi si vážím podpory věnované Ukrajině. V této strašné době, kdy každý jednotlivý Ukrajinec je nositelem obrovského hrdinství a zároveň svědectví nevídané krutosti ze strany Ruska, jsem ráda, že podáváme pomocnou ruku,“ uzavírá Tereza Soušková, ředitelka Českého centra Kyjev.


Tisková zpráva je k dispozici ke stažení 🠓

Mohlo by vás zajímat

17. 2. Tisková zpráva
We Do It the Czech Way. Česká centra představují svůj nový spot, potkávají se v něm Wichterle, Panenka i Kashcheeva

We Do It the Czech Way. Česká centra představují svůj nový spot, potkávají se v něm Wichterle, Panenka i Kashcheeva

Česko jako zemi dobrých nápadů a lidí, kteří mění svět k lepšímu, ukazuje nový spot Českých center. Se sloganem We Do...

6. 2. Tisková zpráva
© Projekt Identita

Projekt Identita bude prezentován v síti Českých center, prvně se představí v Londýně

Identita nyní putuje v komorní verzi po Českých centrech, zastupitelských úřadech a akcích v Londýně a na Tchaj-wanu,...

4. 2. Tisková zpráva
© Česká centra

Česko se představí na prestižním knižním veletrhu na Tchaj-wanu, vznikla pro něj speciální publikace

Kulturní institut Česká centra představí na Tchaj-wanu současnou českou literaturu. Na významném knižním veletrhu...

×

Nalezeno v událostech

Nalezeno v blogu