České centrum Londýn ve spolupráci s londýnskou Royal College of Art a Ateliérem fotografie II Vysoké školy uměleckoprůmyslové (UMPRUM) pod vedením Aleny Kotzmannové a Tomáše Součka, připravily pro britské návštěvníky výstavu studentských prací poukazující na nezbytnost vnímání veřejného prostoru a zlepšení života ve městě. Do projektu s názvem „Highway Mindway“ se zapojilo více než dvacet studentek a studentů. Na realizaci výstavy se dále podílí Velvyslanectví České republiky v Londýně.
Společná tisková zpráva Českých center a UMPRUM ze dne 14. 2. 2023
Nová výstava, která bude od 24. 2. k vidění v Galerii Vitrínka (výstavní prostor Českého centra Londýn) nabízí návštěvníkům nový pohled na architekturu, přičemž klade důraz především na potřebu celkově změnit vnímání veřejného prostoru. Čtveřice pedagogů z britské Royal College of Art (Wiebke Leister, Gary Clough) a Ateliéru fotografie II pražské UMPRUM, (Alena Kotzmannová, Tomáš Souček) spolu s ukrajinským architektem a fotografem Alexem Bykovem, připravili ve spolupráci s kurátorem Michalem Nanoru multimediální výstavní projekt.
Během semestrálních online setkání probíhaly diskuze o tématu, které vyústily ve fotografické série, videa, fotografické ziny, a zejména site-specific instalace, které vznikly v dialogu přímo pro galerijní prostor. Mladí umělci se nechali inspirovat přednáškou Josefa Pleskota, konané 20. října loňského roku, během které představil svojí vizi budoucnosti pražské Magistrály.
„Výstavní projekt Highway Mindway studentů dvou prestižních uměleckých škol Královské akademie v Londýně a UMPRUM v Praze je nejen výjimečný svým uměleckým zpracováním výstavní instalace, ale zvláště možností vzájemné tvůrčí spolupráce, umělecké inspirace i osobního poznávání studentů,” uvedl Přemysl Pela, ředitel Českého centra Londýn.
Problematika pražské Magistrály patří již několik let k tématům, o kterých se hovoří nejen v odborných kruzích. Dálnice obecně lineárně „spojují“, či „přetínají“, leckdy vytvářejí nesnadno překročitelnou bariéru. Část názvu výstavy Mindway, (tok myšlenek) vychází ze sdílení individuálních poznání studentů a studentek a cíleně akcentuje nezbytnost uvědomění si jak dané prostředí (ne)lze individuálně ovlivnit. Studenti z různorodých zázemí vyšli z žité reality „svých měst“ na různých kontinentech. Výstava zkoumá život (nejen) kolem dálnic, ale prostupuje i do prostředí velkých městských aglomerací, vedle Londýna, Prahy i čínského přístavu Jen-tchaj.
„Na základě vize představené architektem Josefem Pleskotem si uvědomujeme, že Magistrálu je možné vnímat různými způsoby. Dopravní tepna, která rozděluje centrum na dvě území a doposud je bariérou pro chodce, tak nemusí do budoucna být jen negativem. Poukazuje na potenciál nového využití a schopnost nahlížet problematiku „highway“ reverzním pohledem „mindway“ např. jako budoucí městský bulvár, kulturní zónu pro trávení volného času. Highway Mindway představuje výzvu pro jiné přemýšlení o veřejném prostoru a jeho utváření intervencemi, které mohou navázat na stávající strukturu a přeformátovat ji,“ řekla Alena Kotzmannová, vedoucí Ateliéru fotografie II, UMPRUM.
Tříměsíční spolupráce dovedla studenty k rozmanitým metaforickým přístupům a ve výstavě se doplňují fotografie s objekty, prostorové instalace s projekcí a vůně se zvukem. Hlavní poselství výstavy je jednotné: Pro zlepšení života ve městě je nezbytné začít vnímat prostředí, ve kterém žijeme.
České centrum Kyjev poničila tlaková vlna, kterou vyvolal ruský raketový útok. Na místě v té době nikdo nebyl, v...
České centrum New York nově vede Tereza Porybná, kulturní manažerka, vizuální antropoložka a kurátorka. V letech 2013...
Mezinárodní komorní orchestr STRO.MY Ensemble zakončí v sobotu 7. prosince 2024 v Praze své úspěšné evropské turné,...