Populární multižánrový festival Made in Prague Českého centra Londýn se vrací již 26. rokem, aby Londýňanům představil to nejlepší z české kulturní scény od filmu a hudby přes výtvarné umění a literaturu až po vědu.
Tisková zpráva ze dne 25. 10. 2022, Česká centra, ústředí
HUDBA
Festival zahájí 1. listopadu koncert Královské filharmonie v londýnské Cadogan Hall, který představí díla zhudebňující motivy české přírody. Jako první zazní Vltava ze Smetanova cyklu Má vlast vykreslující bublající řeku protékající Prahou, kterou doplní Dvořákova Symfonie č. 8 plná letních bouřek a ptačího zpěvu. Hudba má na letošním festivalu silné zastoupení v návaznosti na celoroční program Českých center propojující českou hudbu v zahraničí.
Londýňané se tak mohou těšit také na jevištní inscenaci Janáčkovy okouzlující opery Příhody lišky Bystroušky, kterou v původním českém znění nastudoval přední severolondýnský soubor HGO pod taktovkou česko-britské pianistky a dirigentky Lady Valešové.
„Již 26. ročník pětitýdenního multikulturního festivalu Made in Prague přináší do londýnské metropole rozsáhlou přehlídku české hudby, filmu, literatury, vizuálního umění, a nově i témata inovací, vědy či udržitelnosti. Ohromnou hodnotou festivalu při prezentaci české kulturní scény je spolupráce s významnými britskými partnery, jako jsou například Královský filharmonický orchestr, galerie TATE, Královský institut vědy či kino Prince Charlese,“ řekl Přemysl Pela, ředitel Českého centra Londýn.
Pro milovníky jazzových tónů je připraven koncert finalistů přehlídky středoevropské jazzové hudby, ve které Českou republiku zastoupí Vertigo. Jedna z našich nejoriginálnějších jazzových kapel vůbec vystoupí v prestižním jazzovém klubu Pizza Express Jazz Club.
Hudební program pak uzavře již čtvrtý ročník večera elektronické hudby a strhujících vizuálních efektů Electronica: Vision of Sound IV. Po boku polských a maďarských umělců zprostředkuje české duo Zabelov Group v klubu Rich Mix nezapomenutelný zážitek pro všechny smysly.
FILM
Kromě hudby je již tradičně hlavní linkou festivalu film, a ani letos tomu nebude jinak. Program zahrnuje třináct filmů různých žánrů toho nejlepšího ze současné české kinematografie včetně dokumentů či dětského filmu.
Pro opravdové fajnšmekry je připravena britská premiéra Kunstkamery Jana Švankmajera. Nejnovější film z dílny proslulého českého surrealisty nechává diváky nahlédnout do celoživotní sbírky Švankmajerových artefaktů, které schraňuje na svém zámku v Horním Staňkově. Film v kině Garden Cinema nacházejícím se v populární londýnské čtvrti Covent Garden uvede britský kurátor a producent Gareth Evans a premiéru doplní dva Švankmajerovy krátké filmy.
Hosty festivalu letos zastoupí mladá generace českých filmařů: Michal Nohejl uvede britskou premiéru svého prvního celovečerního filmu Okupace, se kterým loni získal 5 Cen české filmové kritiky, a jehož aktuální téma v této době rezonuje i za kanálem La Manche. Tomáš Hodan představí britským divákům strhující drama o českých lyžařských průkopnících Poslední závod a Olmo Omerzu v oblíbeném nezávislém kině The Prince Charles Cinema uvede svůj nejnovější film Atlas ptáků.
Závěrečné gala festivalu se uskuteční v Britském filmovém institutu (BFI) na jižním břehu Temže, kde festival 4. prosince uzavře Erotikon Gustava Machatého s živým hudebním doprovodem v podání britského klavíristy Stephena Horna. Vrcholové dílo němého filmu přijede do Londýna představit ředitel Národního filmového archivu Michal Bregant.
Kromě velkých kinosálů bude český film dostupný na britských ostrovech také on-line, a to díky spolupráci Českého centra Londýn s platformou BFI Player. K příležitosti 100. výročí narození uznávaného českého skladatele Zdeňka Lišky budou ke zhlédnutí tři z více než 200 filmů, pro které Liška složil hudbu: oscarový Obchod na korze(1965), Ďáblova past (1961) aVynález zkázy (1958).
LITERATURA, VĚDA A VÝTVARNÉ UMĚNÍ
Festival propojí českou a skotskou poezii projektem Czech-Scottish Poetry Connections, který básníkům a básnířkám z obou zemí nabízí možnost skrze překlad vzájemně prozkoumat svá díla. Projekt vyvrcholí společným vystoupením v Edinburghu a Glasgow v rámci festivalu Made in Prague a později se přesune také do Prahy.
Česká poezie zazní i v samotném Londýně. Básně českého básníka a imunologa Miroslava Holuba zarecitují 30. listopadu v londýnském Vědeckém muzeu český básník Jonáš Hájek a britský básník Jack Cooper. Hudebně zpracované Holubovy básně zde přednese také Vladimír Merta. Akce je součástí programu Lates, kdy muzeum zůstává každý poslední čtvrtek v měsíci otevřeno návštěvníkům do pozdních večerních hodin a expozice doplňuje živý program.
Věda je na festivalu dále
zastoupena síťovým projektem Českých center, výstavou AR Interactive Exhibition: Innovations for a Sustainable Future, která
v budově Europe House návštěvníkům přibližuje, jak vědecký pokrok a inovace pomáhají realizovat
17 cílů udržitelného rozvoje. Tuto výstavu doplní přednáška předního myslitele
v oblasti pokročilých technologií Jonathana Ledgarda, který v prestižní Royal
Institution promluví na téma Přežívání druhů: Jak může
umělá inteligence pomoci ochraně přírody.
Pro milovníky výtvarného umění je v galerii Českého centra Londýn uvedena výstava předních českých umělců Davida Böhma a Jiřího Franty: Kdo vypráví komu o čem, která poukazuje na řadu současných společenských a politických témat.
V londýnské galerii Tate Modern je pak k vidění ojedinělá výstava představující abstraktní sochy slovenské umělkyně narozené v Praze, Marie Bartuszové.
Tisková zpráva je k dispozici ke stažení 🠓
České centrum Kyjev poničila tlaková vlna, kterou vyvolal ruský raketový útok. Na místě v té době nikdo nebyl, v...
České centrum New York nově vede Tereza Porybná, kulturní manažerka, vizuální antropoložka a kurátorka. V letech 2013...
Mezinárodní komorní orchestr STRO.MY Ensemble zakončí v sobotu 7. prosince 2024 v Praze své úspěšné evropské turné,...