V tokijské čtvrti Šibuja, jen pár minut od nejrušnější křižovatky světa, přitahoval během srpna pozornost kolemjdoucích Robot Poet, kterého zde instalovalo České centrum Tokio. Robot byl vyroben z recyklovaného odpadu studenty z Yokohama Art University a obsahuje kapsle s českými básněmi přeloženými do japonštiny. Cílem projektu Robot Poet je přiblížit zásahem do veřejného prostoru poezii lidem a zároveň skrze tyto básně zdůraznit problematiku cílů udržitelného rozvoje (SDGs), ekologie a postupující digitalizace.
Během měsíce, kdy stál Robot Poet na Šibuji, rozdal zájemcům přes 730 českých básní od autorů jako jsou Vojtěch Vacek, Bernardeta Babáková, Klára Krásenská, Tereza Šustková nebo Jonáš Zbořil. Mezi Japonce se skrze robota dostaly také semínka českého národního stromu a v příštím roce se tak už možná budou na japonských balkónech a zahradách objevovat mladé stromky lípy srdčité.
Po krátké zastávce na Českém festivalu ve čtvrti Šimokitazawa, se 12. října Robot Poet přesune na nádraží Tama Plaza, které leží na půl cesty mezi Tokiem a Jokohamou a zde bude rozdávat české básně až do 13. listopadu.
Midori Tanaka, Twitter:
„Na náměstíčku před Bunkamurou stojí Robot Poet! Říkala jsem si, že v minulosti asi taky takhle stávali básníci na rozích ulic a četli kolemjdoucím své básně…
V Robotovi, který byl vyroben z recyklovaného odpadu, je 117 básní mladých českých básníků. Básně jsou sice krátké, ale verše jdou do hloubky.“
Lenka Lindaurová je významná česká kurátorka, teoretička a publicistka specializující se na současné umění. Během své...
Nejnovější vydání newsletteru Českých center přináší novinky a zajímavosti o české kulturní diplomacii ve světě....
Česká centra vyhlašují výběrové řízení na obsazení místa koordinátora/koordinátorky pro Tchaj-pej.