Projekt Laboratoř budoucnosti: ECO? mapující nejenom současný český design, ale především ekologičnost vzniku samotných výrobků již třetí měsíc s velkým úspěchem putuje po Evropě. Výstavu s unikátním přesahem již měli možnost vidět diváci ve třech evropských státech a před pár dny si odbyla svou čtvrtou premiéru v Českém centru Bukurešť.
Tisková zpráva ze dne 19. 9. 2022, Česká centra, ústředí
NEVŠEDNÍ INSTALACE V BUKUREŠTI
Výstava, jejíž samotná instalace vyvolala v rumunské metropoli velký zájem, vzbudila během krátké doby pozornost široké divácké i odborné veřejnosti. Speciální modul vytvořený na míru pro Rytířský sál Českého centra Bukurešť nabídl návštěvníkům nevšední podívanou. K vidění byly ukázky eko-produktů s vlastním příběhem, jejichž cílem je otevřít širší kritickou debatu, co vlastně ona „udržitelnost“ reprezentuje.
Celou akci zahájil a moderoval ředitel Českého centra Bukurešť Robin Ujfaluši, hlavními speakery byla kurátorka Veronika Pařízková, která představila výstavu a proces vzniku, a člen kreativní rady Romanian Design Weeku Mihai Gurei, který projekt reflektoval perspektivou rumunské designové scény. Vernisáž navštívilo zhruba 80 zájemců o současný design.
„Naším záměrem na vernisáži bylo kromě představení výstavy také iniciovat dialog mezi českým a rumunským prostředím, což vystoupení Veroniky Pařízkové a Mihaia Gureie výborně splnilo. Výstavu samotnou chápeme jako vynikající příležitost zamyslet se nad různými aspekty udržitelné budoucnosti šířeji, ať už z hlediska produkce, spotřeby nebo prostředí, ve kterém žijeme,“ shrnuje záměr a nejbližší program ČC Bukurešť Robin Ujfaluši.
„Tento projekt Českých center, který se zabývá udržitelností ve světě designu v současném kontextu, mě velmi zaujal. Východní Evropa se stala jedním z nejdůležitějších center výroby nábytku na světě a lepší politika týkající se udržitelných průmyslových postupů musí teprve přijít. Bez řádného dialogu napříč zeměmi EU se věci mohou hýbat pomalu. Doufejme, že výstavu uvidí hodně lidí a zapojí se do debaty o budoucnosti výroby designu a o způsobu, jakým můžeme zajistit delší využití předmětů, společně s lepšími možnostmi pro recyklaci,“ zhodnotil přínos výstavy Mihai Gurei.
VÝSTAVOU TO
NEKONČÍ
České centrum v Bukurešti připravilo na září a říjen 4 tematicky laděné doprovodné akce, z nichž první dvě výstavu přímo propagují, druhé dvě otvírají další náměty a otázky ve vztahu k udržitelné budoucnosti:
Výstava v Bukurešti potrvá do 14. 10. 2022, pak se na český design a ekologické procesy jeho výroby mohou těšit v maďarské Budapešti.
Partneři projektu: Magistrát hl. města Prahy, VŠCHT Praha, Moje Mariánské a Plastic Guys
Partneři projektu v Bukurešti: ZU ČR Bukurešť, Budweiser Budvar, Romanian Design Week, The Institute a Ototo
Architektonické řešení: Monument Office
Vystavující firmy a umělci: BROKIS and Janštejn Glass, MMCITÉ, TON, Egoé, Sára Matysová, Anna Marešová, Maria Nina Václavková, Nahaku, Kave Footwear, David Valner Glass, Filip Krampla, Anny Vácová, Adam Železný, Textile Mountain, LLEV, Veronika Janečková, Balance Is Motion, Plastic Guys
České centrum Kyjev poničila tlaková vlna, kterou vyvolal ruský raketový útok. Na místě v té době nikdo nebyl, v...
České centrum New York nově vede Tereza Porybná, kulturní manažerka, vizuální antropoložka a kurátorka. V letech 2013...
Mezinárodní komorní orchestr STRO.MY Ensemble zakončí v sobotu 7. prosince 2024 v Praze své úspěšné evropské turné,...