České centrum New York (ČC NY) tak jako každé léto připravilo tradiční “Letní filmy na střeše” Bohemian National Hall. Tentokrát se americké publikum může těšit na opravdovou filmovou lahůdku, kterou si ve spolupráci s Národním filmovým archivem (NFA) tým ČC NY přichystal na tři večery. Do New Yorku se vrací celovečerní digitalizované animované loutkové filmy Jiřího Trnky! Manhattan tak ožil legendami světové animované kinematografie - Staré pověsti české, Sen noci svatojánské a Špalíček.
Newyorčani milují Trnku
Vysoká návštěvnost hned úvodního letního představení českých filmů Jiřího Trnky, který stál u kolébky české animace, překvapila i ředitele Českého centra New York Miroslava Konvalinu:
„Očekávali jsme zájem krajanů, studentů, pedagogů newyorských univerzit a odborníků z amerických filmových institucí, ale že přijdou na Trnku lidé z celého světa, od Austrálie, přes Evropu až po Latinskou Ameriku a budou s takovým zájmem sledovat film Staré pověsti české z roku 1953, to nás překvapilo.“
Filmovou tvorbu Jiřího Trnky představuje České centrum v New Yorku jako jeden ze způsobů uměleckého vyjádření tohoto všestranného umělce. I v USA je Jiří Trnka chápán jako jedna z klíčových osobností světové animace, která vytvořila podmínky pro mezinárodní přijetí české animované tvorby.
Profesorka audiovizuální tvorby z New York University, divadelní a filmová kritička, Cynthia Allen neskrývala v závěrečném slovu americké premiéry digitálně restaurovaných Starý pověstí českých radost. Tak jako řada ostatních návštěvníků vyjádřila obdiv nad tím, jak Trnka už ve své době dokázal věrně natočit některé scény s loutkami. Přidala se tak k řediteli NFA Michalu Bregantovi, který už před filmem upozornil na výrazy loutek a jemnou práci s detaily, která vedla k animaci dnes obdivované i ve Spojených státech.
Michal Bregant k tomu řekl:
„Trnka vždy fascinoval svou všestranností a originalitou, ale jako filmař byl oceňován hlavně v zahraničí. V době prvního uvedení, v padesátých a šedesátých letech, působily jeho filmy jako kulturní šok svou výtvarnou, technickou a dramaturgickou kvalitou. To platí dnes možná ještě silněji, protože animace mezi tím zaznamenala obrovský rozvoj a stala se součástí digitálního showbusinessu. Každá generace si zaslouží, aby Trnku znovu objevila - a ti, kteří jeho filmy znají, se k nim budou vždycky vracet.“
Kromě Špalíčku bude ještě v New Yorku uveden Sen noci svatojánské. Ten je posledním dlouhometrážním snímkem Jiřího Trnky, v němž dovedl animaci loutky k hranicím technologických i výrazových možností.
Česko jako zemi dobrých nápadů a lidí, kteří mění svět k lepšímu, ukazuje nový spot Českých center. Se sloganem We Do...
Identita nyní putuje v komorní verzi po Českých centrech, zastupitelských úřadech a akcích v Londýně a na Tchaj-wanu,...
Kulturní institut Česká centra představí na Tchaj-wanu současnou českou literaturu. Na významném knižním veletrhu...