Podcastová série Dialogues Paris-Prague/Dialog(y) Paříž-Praha na vlnách RPI (Radio Prague International) díky spolupráci Českého centra Paříž (ČCP) a RPI úspěšně odstartovala začátkem ledna letošního roku. Posluchači se tak pravidelně každé dva týdny mohou setkat se zajímavými česko-francouzskými osobnostmi, díky čemuž se „Dialogy“ stávají neoficiálním předvojem českého předsednictví v Radě EU, které navazuje právě na Francii. To však zdaleka není ojedinělý počin Českého centra Paříž. Dalším projektem je úspěšná výstava Sladká Francie, kterou ČCP organizuje v rámci Roku českého skla a která Pařížanům představuje český skleněný šperk. Březen pak přinese novinky v podobě pop-up výstavy českého kubistického designu, chystá se také program odkazující na osobnost malířky Toyen.
Tisková zpráva, Česká centra – ústředí, 1. 3. 2022
TÉMA ČESKO SÍLÍ NA VLNÁCH RPI
Cílem podcastu Dialogue(s) Paris-Prague vytvořeného ve spolupráci mezi Českým centrem Paříž a Radio Prague International je oživení již bezmála sto let trvající tradice kulturní spolupráce mezi Prahou a Paříží v kontextu aktuálního francouzského a navazujícího českého předsednictví v Radě EU. Projekt přibližuje životní osudy, příběhy a inspirace téměř třiceti Čechů a Češek, Francouzů a Francouzek, kteří každodenně tvoří kulturní dialog mezi Českem a Francií. Jiří Hnilica, ředitel Českého centra Paříž, předpokládá, že tyto dialogy letošní předsednický rok nejen obohatí, ale dodají mu výrazný osobní a kulturní rozměr. Od ledna se zatím posluchači měli možnost seznámit s hudební redaktorkou francouzského rozhlasu Denisou Kerschovou, mladým soudobým výtvarným umělcem Vojtěchem Janyškou a francouzsky píšící spisovatelkou Lenkou Horňákovou-Civade. Za dva týdny se posluchači mohou těšit na rozhovor s filmovým režisérem Petrem Václavem.
„Je šťastnou hvězdou česko-francouzského kulturního dialogu, který má hlubokou tradici, že na francouzské předsednictví v Radě EU navazuje právě Česká republika. Nový podcast má ambice významně posílit reflexi tohoto dialogu a vnést do něj nové impulsy. Je zároveň exemplární ukázkou úspěšné a kreativní spolupráce Českých center s cizojazyčným vysíláním Českého rozhlasu, stanicí Radio Prague International,“ konstatoval Ondřej Černý, generální ředitel Českých center.
ROK ČESKÉHO SKLA V GALERII ČESKÉHO CENTRA PAŘÍŽ
České centrum Paříž se intenzivně zapojilo také do Mezinárodního roku skla, který vyhlásila Organizace spojených národů. V rámci této celosvětové události vzniklo ve spolupráci s místními partnery několik akcí, které jsou určeny odborníkům i nejširší veřejnosti. Na nedávnou výstavu Vánoční poklad nyní v designové galerii Českého centra Paříž Czech Concept Store plynule navázal výstavní projekt s názvem Sladká Francie. Pařížané zde mohou až do poloviny března obdivovat výběr ze současného skleněného šperku a bižuterie, a to jak v sériové výrobě (Preciosa), tak i autorskou tvorbu (Svatopluk Kasalý) či tvorbu studentů z odborných sklářských škol v Železném Brodě, Jablonci nad Nisou a z Technické univerzity v Liberci. Není to však jen sklo, které je v této galerii k vidění. Polovina března přináší další novinku, a tou je jedinečná výstava českého kubistického designu s názvem Modernista: Od kubismu k art deco. Tato výstava vznikla ve spolupráci s Galerií Modernista ke 140. výročí narození architekta Pavla Janáka.
TOYEN V PAŘÍŽI
Ojedinělým počinem nadcházejícího období je retrospektivní výstava české malířky Toyen, která v pařížském Muzeu moderního umění (MAM) proběhne od 25. března do 24. července. Při této příležitosti organizuje České centrum Paříž ve spolupráci s MAM bohatý doprovodný program koncipovaný do prostor Českého centra Paříž. Propojení ČCP s prestižní francouzskou galerijní institucí představuje významný posun v oblasti prezentace českého umění ve Francii. „V našich prostorách bude k vidění komorní výstava ‚Toyen, Štýrský a kniha‘. Světovou premiéru zde bude mít 31. března scénické čtení hry Radovana Ivšice Král Gordogane, nastudované Benjaminem Lazarem. Hlavní roli v něm hrají papírové masky, které navrhla Toyen. Představení v této podobě bude uvedeno vůbec poprvé,“ dodává Jiří Hnilica, ředitel Českého centra Paříž. ČCP je zároveň producentem videa Les masek, které je součástí expozice v MAM. Součástí doprovodného programu je i série odborných přednášek pro veřejnost, které se budou konat střídavě v ČC a v MAM.
Více informací o výstavě naleznete zde.
Tisková zpráva je k dispozici ke stažení 🠓
České centrum Kyjev poničila tlaková vlna, kterou vyvolal ruský raketový útok. Na místě v té době nikdo nebyl, v...
České centrum New York nově vede Tereza Porybná, kulturní manažerka, vizuální antropoložka a kurátorka. V letech 2013...
Mezinárodní komorní orchestr STRO.MY Ensemble zakončí v sobotu 7. prosince 2024 v Praze své úspěšné evropské turné,...