Česká vánoční ozdoba se třpytí ve "Skleněném městě“

CC Rotterdam @Jitka_Smolikova

Pravé české Vánoce letos zásluhou Českého centra Rotterdam zavoní také v Nizozemsku. Výstava vánočních ozdob s názvem CHRISTMAS TREASURE/ SOUČASNÁ ČESKÁ SKLENĚNÁ VÁNOČNÍ OZDOBA, kterou připravila Česká centra ve spolupráci s Muzeem skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, Národním ústavem lidové kultury a CzechTourism, 
se totiž dostala také do Národního muzea skla v Leerdamu, kde je k vidění až do 9. 1. 2022.
Ve spolupráci s CzechTourism Benelux a Velvyslanectvím ČR v Haagu se pak navíc ještě podařilo rozzářit stromečky s téměř 800 ozdobami v dalších nizozemských městech.

Muzeum skla v Leerdamu, do 9. 1. 2022

Galerie Českého centra Paříž, do 15. 1. 2022

Tisková zpráva, Česká centra – ústředí, 16. 12. 2021

LEERDAM – SKLENĚNÉ MĚSTO

Výstava Christmas Treasure/ Současná česká skleněná vánoční ozdoba, kterou pro závěr roku připravila Česká centra, slaví úspěchy. Začátkem prosince odstartovala Rok skla v Českém centru Paříž a již za pár dní ji mohli obdivovat také Nizozemci. Ozdobičky sklářských firem z Česka prozářily expozici Národního muzea skla, které se zaměřuje na historii i současnost sklářského umění doma i v zahraničí.


HANA SCHENKOVÁ, ŘEDITELKA ČESKÉHO CENTRA ROTTERDAM: 

„Jsem moc ráda, že se nám podařilo pro výstavu najít tak prestižního partnera. Leerdam má bohatou sklářskou historii od konce 18. století. Město udržuje čilé kontakty s Novým Borem a každoročně do zdejší sklárny přijíždějí čeští skláři foukat sklo. V této disciplíně jsou čeští mistři nepřekonatelní. Díky podpoře Českých center se kurátoři leerdamského muzea zúčastnili i letošního mezinárodního sklářského sympozia (IGS) v Novém Boru.“

Světový věhlas umění českých sklářů představuje podle Hany Schenkové jeden z hlavních důvodů pro realizaci takovéto výstavy právě v Leerdamu, kterému se přezdívá „Skleněné město“.

Kurátoři Petr Nový a Dagmar Havlíčková (oba z Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou) připravili pro účely zahraniční prezentace výběr ze současné produkce sedmi zavedených českých i moravských výrobců a prodejců skleněných vánočních ozdob (GLASSOR DECORATIONS, IRISA, ORNEX. OZDOBA CZ, RAUTIS. VÁNOČNÍ OZDOBY DUV – DRUŽSTVO a SLEZSKÁ TVORBA). Celkem je na výstavě k vidění 210 ozdob instalovaných ve 14 dřevěných boxech. 

Vkusné kazety z březové překližky navrhla Anna Kozová, přičemž návštěvníci jsou podle slov Hany Schenkové tímto designem doslova nadšeni. Průřez aktuálních kolekcí zahrnuje stále populární historické vzory, například muchomůrky z 30. let minulého století, klasické koule v bruselském stylu z konce 50. let, ale také novinky, například ozdoby s peřím nebo čiré ozdoby. 

Druhý adventní víkend se v muzeu uskutečnilo několik workshopů společnosti Rautis, na kterých si Nizozemci mohli vyrobit vlastní ozdobu na stromeček a seznámit se s výrobou perličkových ozdob zapsaných na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO. 

ZÁŘÍ TAKÉ ZE STROMEČKŮ   

Křehká krása však zdaleka nezůstává jen za zdmi expozice. České centrum Rotterdam ve spolupráci s Velvyslanectvím ČR v Haagu a CzechTourism Benelux rozmístilo vánoční stromečky ozdobené českými skleněnými ozdobami v dalších nizozemských městech. Ozdobičky čtveřice výrobců Glassor, Rautis, Ornex a Jany Strakové ze Svazu výrobců skla a bižuterie jsou k vidění v prostorách bývalé Baťovy továrny, nyní sídla C´park Bata v Bestu, v hotelovém lobby v Groningenu, prostorách European Space Research and Technology Centre v Noordwijku nebo přímo v Národním muzeu skla v Leerdamu. Na realizaci tohoto venkovního projektu se významně podílelo Crystal Valley.

RAUTIS V JAPONSKU

V předvánočním čase však zhlédnou tradiční perličkové vánoční ozdoby „od Rautisu“ také v Japonsku. Budova Ehrismann Residence v Jokohamě přibližuje návštěvníkům českou vánoční atmosféru výstavou, na které spolupracovalo České centrum Tokio. Vánoční stromeček s ozdobami z Poniklé a prezentací projektu „Christmas Treasure“ zkrátka nelze přehlédnout. „Ruční práce a nápaditost perličkových ozdob vyvolávají u japonské veřejnosti zájem a jakousi příjemnou nostalgii něčeho, s čím se v současném světě masové výroby už často nesetkají,“ uzavírá Eva Takamine. 

TIRÁŽ VÝSTAVY CHRISTMAS TREASURE: 

Termín konání: 

České centrum Paříž:  2. 12. 2021 – 15. 1. 2022

Národní muzeum v Leerdamu:  9. 12. 2021 – 9. 1. 2022

Organizátor: Česká centra 

Spoluorganizátor: Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou 

Kurátoři výstavy:  Dagmar Havlíčková a Petr Nový, Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou  


Partneři výstavy: Národní ústav lidové kultury, CzechTourism  

Architektura výstavy: Anna Kozová  

Grafický design: Markéta Hanzalová - Studio COLMO  

Firmy: DUV, Glassor, Irisa Vsetín, Ornex, OZDOBA , Rautis, Slezská tvorba   

  


Mohlo by vás zajímat

17. 2. Tisková zpráva
We Do It the Czech Way. Česká centra představují svůj nový spot, potkávají se v něm Wichterle, Panenka i Kashcheeva

We Do It the Czech Way. Česká centra představují svůj nový spot, potkávají se v něm Wichterle, Panenka i Kashcheeva

Česko jako zemi dobrých nápadů a lidí, kteří mění svět k lepšímu, ukazuje nový spot Českých center. Se sloganem We Do...

6. 2. Tisková zpráva
© Projekt Identita

Projekt Identita bude prezentován v síti Českých center, prvně se představí v Londýně

Identita nyní putuje v komorní verzi po Českých centrech, zastupitelských úřadech a akcích v Londýně a na Tchaj-wanu,...

4. 2. Tisková zpráva
© Česká centra

Česko se představí na prestižním knižním veletrhu na Tchaj-wanu, vznikla pro něj speciální publikace

Kulturní institut Česká centra představí na Tchaj-wanu současnou českou literaturu. Na významném knižním veletrhu...

×

Nalezeno v událostech

Nalezeno v blogu