Brexit nepohltí českou kulturu: 25. ročník festivalu Made in Prague v Londýně otevírá Machatého Extáze

Brexit nepohltí českou kulturu: 25. ročník festivalu Made in Prague v Londýně otevírá Machatého Extáze

Datum události: 7. 11. –10. 12. 2021 Festival zahájí 7. listopadu premiéra restaurované verze kultovního filmu Gustava Machatého Extáze. Diváky čeká britská premiéra digitálně restaurované 4K verze v prestižním Barbican Centru v srdci Londýna. Samotné projekci předchází vystoupení hudebního souboru Silk Street Soloists, který pod taktovkou Finana Jonese uvede světovou premiéru nově komponované orchestrální předehry Jany Vöröšové. Tu česká skladatelka složila podle předlohy, kterou pro pražskou premiéru Extáze v roce 1933 složil geniální filmový skladatel Giuseppe Becce. Festival vrcholí 10. prosince letošního roku a současně s Londýnem probíhá v deseti dalších britských městech od Ashfordu po York. Za rozsáhlou realizací stojí České centrum Londýn a ředitel Přemysl Pela.

  • Tisková zpráva ze dne 2. 11. 2021, Česká centra - ústředí

UBĚHLO ČTVRT STOLETÍ
Multižánrový festival Českého centra Londýn oslaví letos 25. výročí a při této příležitosti přináší do britské metropole i mimo ni ambiciózní program zahrnující filmové projekce včetně několika britských premiér, výstavy, audio divadelní hru Národního divadla, poezii i hudbu. Po minulém ročníku v online prostoru se letos návštěvníci festivalu opět dočkají živých akcí a hostů z „masa a kostí“. Jubilejní ročník hodlá oslovit širší publikum než v minulých letech nejen díky pestrosti a kvalitě programu, ale především rozmístění pořádaných akcí. Základna festivalu zůstává tradičně v Londýně, česká kultura však čeká i na příznivce v deseti dalších anglických městech, spolu s Londýnem pak dále v Ashfordu, Brightonu, Cambridge, Colchesteru, Edinburghu, Exeteru, Liverpoolu, Oxfordu, Southamptonu, Yorku. Navíc se Made in Prague dostal do hledáčku pozornosti prestižního TIME OUT, který jej zařadil mezi doporučené listopadové aktivity v Londýně.

Za jednu z hlavních událostí festivalu je již nyní považována mezinárodní premiéra filmu Davida Ondříčka Zátopek.Ta se uskuteční 12. listopadu v kině West End na londýnském Leicester Square, tedy v místě, které si Britové spojují s filmovými premiérami a celebritami na červených kobercích.
V tomto trendu proběhne i projekce Zátopka, které se zúčastní silná filmová delegace ve složení David Ondříček, Václav Neužil, Martha Issová, Kryštof Mucha a australský herec James Frecheville, kteří budou po filmu diskutovat s diváky.

PŘEMYSL PELA, ŘEDITEL ČESKÉHO CENTRA LONDÝN:
„25. výročí festivalu Made in Prague je čtvrt století prezentace současné, inspirativní, tvůrčí i svébytné české kultury ve Velké Británii. Letošní ročník, vzhledem ke kontextu post-pandemického a post-brexitového období, je zcela výjimečný, a to nejen svým obsáhlým programovým rozsahem a spoluprací s prestižními britskými institucemi, ale zvláště přínosem k znovuoživení vzájemných kulturních vazeb mezi ostrovní a evropskou kontinentální společností.“

DAVID ONDŘÍČEK:
„Jsem moc rád, že budeme mít příležitost promítnout film britským divákům jako prvnímu mezinárodnímu publiku mimo Českou Republiku. V roce 1948 získal Emil Zátopek svoji první olympijskou medaili právě v Londýně. Je úžasné, že se vrací po více než 70 letech na místo činu.“

A DÁL?
Mezi další filmové hosty festivalu se řadí také dokumentaristka Erika Hníková, která bude s diváky diskutovat po projekci britské premiéry svého nového filmu Každá minuta života. Z celkem třinácti snímků promítaných v rámci festivalu jsou tři součástí putovní přehlídky zvané Made in Prague Tour. Film Slávka Horáka Havel spolu se snímkem Bohdana Slámy Krajina ve stínu a dokumentem Barbory Chalupové a Víta Klusáka V Síti budou moci diváci zhlédnout ve vybraných kinech sítě Picturehouses po celé Velké Británii. Celkově se do této přehlídky zapojilo 20 kin, které uvedou Havla a Krajinu ve stínu v různých datech a časech. Fenomén V Síti získal unikátní postavení a 29. listopadu bude promítnut ve všech 20 zúčastněných kinech současně.

ZDALEKA A NEJEN
Další tři české filmy budou dostupné po celé Velké Británii bez rozdílu díky spolupráci Českého centra Londýn a online platformou Britského filmového institutu BFI Player. Ta představí širokému publiku českou filmovou klasiku zastoupenou snímky Postřižiny, Markéta Lazarová a Všichni dobří rodáci, které budou po dobu jednoho měsíce ke zhlédnutí zdarma.

SOUČASNÁ ČESKÁ FOTOGRAFIE
Přestože Made in Prague vznikl před čtvrtstoletím jako filmový festival a film stojí v popředí jeho programu dodnes, festival se v posledních letech přerodil do multižánrové podoby a a prezentuje také projekty z oblasti literatury, hudby, divadla, výtvarného umění a fotografie. Poslední jmenovaný obor zastupuje letos český fotograf David Gaberle, jehož snímky zachycující každodenní Prahu budou vystaveny u budovy Velvyslanectví České republiky v Londýně (venkovní výstava). Multimediální instalace Terezy Stehlíkové Ophelia v exhilu ispirovaná samoizolací v době pandemie je pak k vidění na stejné adrese v galerii Vitrínka Českého centra Londýn. Nejnovější práce české umělkyně Žanety Zukalové zabývající se enviromentální problematikou a tématem ultrapravicových hnutí pak mohou zájemci vidět v budově organizace Firstsite v anglickém Colchesteru. 

PŘED OPONOU ZA OPONOU
Divadelní žánr na festivalu zastoupí audiopředstavení Národního divadla Ty v mém domě, které v anglické verzi You in My House, namluvené Sašou Rašilovem, vstoupí do domácností mimo Českou republiku. Na své si přijdou také milovníci hudby a audiovizuální performance. Závěrečný gala –večer festivalu proběhne již třetím rokem ve vyhlášeném londýnském klubu Rich Mix, kde se na pódiu vystřídají hudebníci a AV umělci ze zemí V4 v rámci populárního večera s názvem Electronica: Vision of Sound III.

  • Tisková zpráva je k dispozici ke stažení 🠓

Mohlo by vás zajímat

20. 12. Tisková zpráva
© Yuliia Spitsyna

Tlaková vlna při ruském útoku poničila České centrum Kyjev

České centrum Kyjev poničila tlaková vlna, kterou vyvolal ruský raketový útok. Na místě v té době nikdo nebyl, v...

6. 12. Tisková zpráva
Ředitelkou Českého centra New York je Tereza Porybná. Soustředit se chce na mezigenerační projekty a kinematografii.

Ředitelkou Českého centra New York je Tereza Porybná. Soustředit se chce na mezigenerační projekty a kinematografii.

České centrum New York nově vede Tereza Porybná, kulturní manažerka, vizuální antropoložka a kurátorka. V letech 2013...

5. 12. Tisková zpráva
© Igor Paliatka

Evropské turné Stro.my Ensemble míří do finále. Po vyprodaných evropských metropolích vystoupí v pražském komunitním prostoru Smíchov

Mezinárodní komorní orchestr STRO.MY Ensemble zakončí v sobotu 7. prosince 2024 v Praze své úspěšné evropské turné,...

×

Nalezeno v událostech

Nalezeno v blogu