Datum události: 8. 10. 2021 – 15. 1. 2022 Česko-britská umělkyně Tereza Stehlíková vytvořila multimediální instalaci inspirovanou samoizolací v době pandemie a jejím vlivem na naše vnímání okolního světa. Instalace, kterou 8. října zpřístupní ve své galerii České centrum Londýn, vychází z hypotézy, že zkušenost lidského bytí tak, jak ji známe, obohacuje všechny naše smysly.
Výstava se zabývá fiktivní postavou Ofélie, která se – neznámo dlouhou dobu – nachází v domácí karanténě. Ofélie se ocitla v exilu, mimo okolní svět: ochuzena o kontakt s lidmi, přírodu, celostní lidskou zkušenost. Místo toho zakouší svět skrze svoji počítačovou obrazovku, Zoom hovory a scrollováním na Instagramu, kde hledá fotografie přirozeného světa, kterého se touží dotknout či přivonět. Po mnoha měsících této zvláštně sterilní existence se Ofélie začíná cítit stejně dvourozměrně, jako podoba jejího já na počítačovém monitoru.
PŘEMYSL PELA, ŘEDITEL ČESKÉHO CENTRA
LONDÝN:
„Galerie Vitrínka se díky výstavě Terezy Stehlíkové přeměnila na
mnohosmyslovou svatyni, která odhalí v každém účastníkovi ty nejniternější
smysly, city a emoce zesílené pandemií.“
Výstava zve návštěvníky do Oféliina obývacího pokoje, kde se stanou svědky její každodenní reality skrze všechny smysly, včetně hmatu a čichu. Naleznou zde zvláštní hybridní prostor, ve kterém se propojují domácí prostředí, technologie a příroda, které se předhánějí o Vaši pozornost. Ofélii zahlédnete na obrazovkách, jak se prochází zvláštními interiéry, snažíce se cítit a dávat smysl. Objeví stopy její přítomnosti ve věcech, které zde zanechala - prázdné hrnky, zrcadlo, řetízek, dopis od vzdáleného přítele, její vlastní unikátní parfém. Zaslechnou také útržky ze Zoom hovorů, hlasy vědců a filozofů spekulujících nad tím, jak a proč Ofélie cítí to, co cítí.
Tereza Stehlíková je česko-britská umělkyně, která pracuje napříč médii, primárně s videem a performance. Nedávno se stala vedoucí oddělení vizuálních umění na Vysoké škole kreativní komunikace v Praze. Stehlíková je držitelkou doktorátu z londýnské Royal College of Art, kde se věnovala taktilnímu jazyku kinematografie, a momentálně je zapojena do interdisciplinárního výzkumu, kde zkoumá, jak může být pohyblivý obraz použit pro komunikaci zosobněné zkušenosti a úlohu smyslů v estetickém prožitku.
Je zakladatelkou Sensory Sites, mezinárodního kolektivu se sídlem v Londýně, který pořádá výstavy, instalace a výzkumné projekty, které se zabývají mnohosmyslovým vnímáním a tělesnou zkušeností. Práce Terezy Stehlíkové byla vystavena na různých filmových a uměleckých festivalech po celém světě. Stehlíková také pracuje na dlouhodobém uměleckém filmovém projektu 4 Generations of Women (zachycujícím vztahy napříč čtyřmi generacemi žen v její rodině), který se dostal do úzkého výběru na BFI 61st London Film Festival Experimental Pitch, byl uveden v pražském kině Světozor a v roce 2019 byl vybrán pro samostatnou výstavu na Alchemy Film and Art Festival v britském Hawicku.
Nedávno také založila nový online umělecko/filozoficko/vědecký časopis se zaměřením na smysly nazvaný TT journal https://tangibleterritory.art/. Její kreativní činnost můžete dále sledovat na jejím osobním blogu: https://cinestheticfeasts.com/
Tisková zpráva je k dispozici ke stažení 🠓
Galerie 🠓
Česko jako zemi dobrých nápadů a lidí, kteří mění svět k lepšímu, ukazuje nový spot Českých center. Se sloganem We Do...
Identita nyní putuje v komorní verzi po Českých centrech, zastupitelských úřadech a akcích v Londýně a na Tchaj-wanu,...
Kulturní institut Česká centra představí na Tchaj-wanu současnou českou literaturu. Na významném knižním veletrhu...