Třetí zářijový víkend se po celé Praze uskuteční další ročník sousedské slavnosti Zažít město jinak. Festival, jehož program a náplň vytvářejí sami obyvatelé daných lokalit, cílí na zlepšení sousedských vazeb, posílení místních komunit a alternativní využívání veřejného prostoru. Do letošního ročníku se zapojí i České centrum Bukurešť, které do Prahy vysílá skupinku rumunských a moldavských aktivistů, aby společně s českými partnery sdíleli dobrou praxi ve vytváření lepšího a přívětivějšího městského veřejného prostoru.
Z Rumunska a Moldavska se do Prahy vydají celkem čtyři lidé, kteří se ve svých domovských městech zabývají ochranou veřejného prostoru, podporou lokálních městských komunit, vzdělávacími projekty nebo spolkovou činností. Každý z nich zastupuje jedno konkrétní město – Bukurešť, Oradeu, Temešvár a Kišiněv. V Bukurešti působící Alexandru Belenyi je architekt, urbanista a zároveň místopředseda Asociace Baza, která se zabývá komunitními projekty a intervencemi ve veřejném prostoru. Z Oradei přijede Teodora Albiter, která své dlouholeté zkušenosti s lokálními projekty uplatňuje ve Federaci komunitních nadací Rumunska. Temešvár zastupuje Malina Duta, badatelka a projektová manažerka temešvárské univerzitní knihovny, a z Kišiněva zavítá Elena Russu, aktivistka pracující zejména na projektech spojujících mládež z Moldavska a Podněstří.
České centrum Bukurešť pro ně společně s místními partnery připravilo program, v rámci kterého jim představí současné pražské trendy v oblasti práce s veřejným prostorem a podpory lokálních iniciativ. První den se jich ujmou členové spolku Auto*Mat a seznámí je s historií festivalu, organizačním procesem i výzvami, kterým čelí. Následovat bude diskuze na pražském magistrátu, kde budou představitelé města hovořit o své perspektivě práce s veřejným prostorem a veřejným uměním. Na závěr dne se setkají s bývalou radní Petrou Kolínskou, která s nimi posdílí své dlouholeté zkušenosti s plánováním komunitních městských akcí. Následující den je přivítá ředitel Centra architektury a metropolitního plánování (CAMP) Štěpán Bartl a představí jeho činnost. Po prohlídce budou mít možnost promluvit si s lidmi stojícími za projektem Paměť města, mezioborovou platformou, která má za cíl tématizovat problémy současného města jako je gentrifikace, nedostupné bydlení nebo masový turismus. Třetí a poslední den pobytu provedeme naše hosty po různých lokalitách festivalu, aby se seznámili s jeho konkrétní podobou přímo v terénu.
Cílem této cesty je výměna zkušeností, sdílení dobré praxe a síťování mezi různými organizacemi, snažícími se oživit akcemi veřejný prostor ve městech. Díky programu, který zahrnuje setkání jak s aktivisty, tak s politiky a magistrátními úředníky, budou mít účastníci příležitost poznat specifika práce s veřejným prostorem z různých perspektiv, a odnést si tak inspiraci a náměty pro své vlastní projekty.
Autorka článku: Kateřina Fuksová (stážistka ČC Bukurešť)
Lenka Lindaurová je významná česká kurátorka, teoretička a publicistka specializující se na současné umění. Během své...
Nejnovější vydání newsletteru Českých center přináší novinky a zajímavosti o české kulturní diplomacii ve světě....
Česká centra vyhlašují výběrové řízení na obsazení místa koordinátora/koordinátorky pro Tchaj-pej.