EUNICAST – Inspirativní hlasy Evropy je zcela nový podcastový cyklus, který nejen britským posluchačům představí některé z nejzajímavějších evropských osobností z oblasti umění a kultury. Tématem rozhovorů bude nejen umění a budoucnost britské a evropské kulturní scény, ale také současná situace ve světě nebo vlastní životní příběhy zúčastněných. První dvě epizody budou zveřejněny 8. dubna na Spotify a dalších dostupných podcastových platformách. Další episody budou zveřejňovány v týdenních cyklech. Realizaci nového pořadu připravilo České centrum Londýn ve spolupráci s londýnským zastoupením EUNIC.
SEDM POHLEDŮ
Každá ze sedmi epizod podcastové série uvede obsáhlý rozhovor s významnou osobností Evropy na poli umění, hudby, uměleckého managementu či společenských věd. Rozhovory povede uznávaný novinář BBC Joe Lynam, který za svou práci získal řadu ocenění, a svých hostů se bude ptát mimo jiné na to, jaké dopady má aktuální situace na jejich obory nebo jak oni sami odhadují další vývoj kulturní scény v post-pandemické době. U zrodu myšlenky zprostředkovat posluchačům „pohledy odjinud“, stál Přemysl Pela, který je iniciátorem a autorem myšlenky.
PŘEMYSL PELA, ŘEDITEL ČESKÉHO CENTRA LONDÝN a co-President EUNIC:
„Rozhodnutí připravit podcastovou řadu EUNICAST na platformě uskupení EUNIC Londýn uspíšily nepříznivé dopady nezvratných kroků spojených s procesem Brexitu a souběžně také koronavirové pandemie. Cílem podcastů bylo prostřednictvím rozhovorů s významnými evropskými a britskými osobnostmi z oblasti umění a kultury předat lidem naději, optimismus a inspiraci, ale také se podělit o názory na výzvy současné a v mnoha ohledech historické doby.“
ČESKO NA SCÉNĚ
Hned v úvodní epizodě se posluchači setkají s českým rodákem a jedním z předních britských žurnalistů, Sirem Johnem Tusou, který se do povědomí britské veřejnosti dostal především jako moderátor BBC News. Sir John je ale také spisovatelem, historikem, kurátorem a velkým milovníkem hudby. Během své úspěšné kariéry zastával funkci ředitele Uměleckého centra Barbican či BBC World Service a působil ve vedení University of the Arts London, koncertní síně Wigmore Hall nebo Orchestru mládeže Evropské unie. Kromě svých bohatých pracovních zkušeností se s posluchači podělí o to, jak si navzdory bouřlivému období Brexitu dokázal zachovat pocit sounáležitosti s evropskou identitou a promluví rovněž o svém českém původu nebo významné roli kulturních institutů.
SIR JOHN TUSA:
„Kulturní diplomacii v dnešní době chápeme především jako prostředek, díky němuž se národy vzájemně poznávají. Považuji za důležité, abychom chápali, jak přemýšlejí například Rusové, a to pochopíme především díky jejich kultuře; nebo Němci a to zase pochopíme v první řadě tak, že poznáme německou kulturu. A to je přesně to, co tak skvěle dělají kulturní instituty.“
Série pak dále uvede rozhovory se španělskou primabalerínou a uměleckou šéfkou Anglického národního baletu Tamarou Rojo; německou kurátorkou, historičkou a ředitelkou Muzea historie a vědy Oxfordské univerzity Silke Ackermann; estonským držitelem ceny Grammy, dirigentem Paavo Järvim; francouzskou znalkyní a sběratelkou moderního umění Catharine Petitgas; rakouským ředitelem komorního orchestru Akademie sv. Martina v polích Tomo Kellerem a slavnou litevskou umělkyní, skladatelkou a hudebnicí Linou Lapelyte.
Podcastová vysílání na vybraná témata se v etapě covid stávají stále sledovanější a posluchači vyhledávaným zdrojem informací, poučení – ale také zábavy. Česká centra mají s daným formátem bohatou zkušenost. V nedávné době se díky spolupráci s Radio Prague International objevil v mediálním prostoru např. podcast „České knihy, které musíte znát“, následovala série Czech Next Wave, představující mladé české talenty.
O další téma se pak směrem k českému publiku zasadilo České centrum Brusel sérií podcastů s názvem Jazzman vs. špioni. České centrum Londýn nyní obohatí nabídku o zahraniční pohled na kulturní diplomacii a její význam. První dvě epizody startují ve čtvrtek 8. dubna 2021 na Spotify, další pak budou zveřejňovány v týdenních cyklech. Závěrečná epizoda by se tak měla uskutečnit v polovině května. Sledovat můžete zde:
Tiskovou zprávu si můžete stáhnout níže.
EUNICAST – Inspirativní hlasy Evropy bodují v mezinárodním prostředí
EUNICAST - inspirativní hlasy Evropy je zbrusu nový podcastový cyklus, který posluchačům představí některé z nejzajím...
Londýnské předsednictví EUNIC, zastoupené mimo jiné ředitelem Českého centra Londýn Přemyslem Pelou, podepsalo 7. kvě...
Identita nyní putuje v komorní verzi po Českých centrech, zastupitelských úřadech a akcích v Londýně a na Tchaj-wanu,...
Kulturní institut Česká centra představí na Tchaj-wanu současnou českou literaturu. Na významném knižním veletrhu...
Společná akce Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty UK a Galerie Kampusu Hybernská propojuje...