Nejtalentovanější američtí studenti zahrají Janáčka

Tisková zpráva, Česká centra – ústředí, 22. 10. 2020


Studenti a pedagogové jedné z nejprestižnějších amerických konzervatoří věnují celý koncert 23. října 2020 Leoši Janáčkovi. Ve velmi neobvyklém aranžmá připraveném Mannes School of Music prestižní The New School zazní navíc verše Janáčkových současníků Jaroslava Vrchlického a Otokara Březiny. Projekt, který iniciovalo České centrum New York, je součástí každoroční přehlídky vážné hudby Mannes Sounds. Letos poprvé bude koncert, jindy tradičně připravený pro Českou národní budovu v New Yorku, pouze online. Talentovaní studenti z New Yorku tím ale získávají možnost oslovit díky Janáčkovu věhlasu globální publikum.

Newyorští studenti ani letos neporuší více než dvacetiletou tradici, kdy na jednom z koncertů festivalu Mannes Sounds zazní česká hudba. Letošní janáčkovský koncert patří k vrcholům jejich online programu. Tóny v podání mladých umělců zazní poprvé online 23. října na platformách Českého centra New York a Mannes School of Music, the New School.

PAVLINA DOKOVSKA, UMĚLECKÁ ŘEDITELKA MANNES SOUND FESTIVAL:„Náš festivalový tým velmi těší, že budeme opět spolupracovat s Českým centrem New York a týmem ředitele Miroslava Konvaliny. Vzdáme společně poctu skvělému českému skladateli Leoši Janáčkovi, skrze Janáčkovu hudbu oslavíme jeho život. Ačkoli jsme všichni doufali, že vás budeme opět moci přivítat v historické České národní budově na Manhattanu, jsme i takto rádi, že budeme moci koncert předvést online. Uslyšíte jedny z nejdůležitějších klavírních kompozic Leoše Janáčka.“

MIROSLAV KONVALINA, ŘEDITEL ČESKÉHO CENTRA NEW YORK:„Letos v březnu jsme ještě ve spolupráci s TIC BRNO, Moravským zemským muzeem a Metropolitní operou stačili zahájit ojedinělou výstavu Zrození a život Janáčkovy opery Káťa Kabanová. Výstava, doplněná papírovými kolážemi brněnské umělkyně Venduly Chalánkové, měla provázet newyorské znovuuvedení této opery nejhranějšího českého operního skladatele v Americe. To už se bohužel nestalo. Čeští a američtí umělci, kteří se podílejí na programech Janáček v Americe, souhlasili s tím, že přenesou své programy online.“

Následovala přednáška profesora New York Univerzity Michaela Beckermana, masterclass americké klavíristky Kathelyn Bouska, jarní hudební video pozdravy českého violoncellisty Štěpána Filípka a Janáček jam session operní pěvkyně Kristýny Kůstkové a klavíristy Michala Šupáka. Na podzim se ještě k programu přidala oceňovaná mladá americká pianistka Isabel Keleti. Miroslav Konvalina současně připomněl, že právě nadcházející koncert je vyvrcholením programového roku, který byl věnován Leoši Janáčkovi a jeho vnímání a interpretaci ve Spojených státech:

JIŘÍ ZAHRÁDKA MUZIKOLOG A KURÁTOR JANÁČKOVA ARCHIVU ODDĚLENÍ DĚJIN HUDBY MORAVSKÉHO ZEMSKÉHO MUZEA: „Mám velkou radost, že se janáčkovský projekt, přestože dostal hned při svém zahájení covidovou ránu, podařilo rozvinout do nebývalé šíře. Americe jsme prostřednictvím výstavy představili nejen první uvedení Káti Kabanové v Brně, ale i historii produkcí Janáčkových oper v Metropolitní opeře. Zde bychom rádi poděkovali archivu Metropolitní opery za vynikající spolupráci a za péči o dokumentaci historie uvádění českých oper na nejvýznamnější americké operní scéně. Dále jsme připravili virtuální komentovanou prohlídku zákoutí Janáčkova domu v Brně, kde vytvořil v posledních 18 letech života svá nejznámější díla.“

Tiskovou zprávu si můžete stáhnout zde:







Mohlo by vás zajímat

20. 6. Tisková zpráva
© MZV

Ředitelé Českých center jednali v Praze o posílení veřejné diplomacie Česka

Ve dnech 16.–18. června 2025 se v Praze setkali na každoroční poradě ředitelky a ředitelé Českých center. Příspěvková...

19. 6. Tisková zpráva
© MZV

Čím jsou Češi výjimeční. Unikátní iniciativa Dobré ráno, Česko hledá náš příběh úspěchu

Každý Čech a každá Češka se mohou zapojit do vytvoření našeho národního příběhu. Nová iniciativa Dobré ráno, Česko...

4. 4. Tisková zpráva
© Huť architektury

Ve Vietnamu přivítají proslulého českého architekta Rajniše. Návštěva pomůže k obnovení dialogu české a vietnamské architektury

Renomovaný český architekt Martin Rajniš spolu s kolegou Davidem Kubíkem z Huti architektury míří do Vietnamu. Během...

×

Nalezeno v událostech

Nalezeno v blogu