Datum události: 9. 9. 2020 19:00 - 20:00 Další ze série Global Science Café
Buňky jako vycvičení zabijáci nádorů
Jednu z hlavních oblastí výzkumu Michala Šimíčka představuje vývoj buněčné terapie pro léčbu nádorů krvetvorného systému. Buněčná terapie je zcela nová a extrémně účinná metoda v boji s rakovinou. Pacientům se do imunitního systému aplikují živé buňky vybavené receptory, jež pomáhají rozpoznat a cíleně eliminovat nádor. Tento způsob léčby je velmi bezpečný, poněvadž umí aktivitu buněk regulovat a případně je z organizmu odstranit. Problém léčby spočívá v ceně, která zůstává vysoká, jelikož se pro každého pacienta musí připravit buňky zcela nové, co nejvíc podobné vlastním buňkám. Michal Šimíček proto chce vytvořit univerzální buňky, jež by bylo možné vzít od libovolného dárce, a tím cenu podstatně snížit.
O hostovi
RNDr. Michal Šimíček, Ph.D. obdržel v roce 2019 cenu Neuron v oblasti medicíny. Stal se členem elitní skupiny osobností české vědy, do níž patří např. plastický chirurg Bohdan Pomahač. Úspěch si vysloužil v biomedicínském výzkumu, konkrétně za zkoumání procesů, které způsobují zhoubná onemocnění, a jejich lékovou rezistenci. Vzdělání získal a dlouhodobě působil na pracovištích v Lovani (Belgie), Londýně a Cambridge, ale neváhal se vrátit na rodnou Moravu a rozjet špičkové vědecké centrum na klinice hematoonkologie ve FN Ostrava, kde vyvíjí unikátní technologie buněčné terapie pro různé typy rakoviny. Ve spolupráci s biomedicínským centrem PrimeCell Bioscience usiluje o spuštění produkce vlastních preparátů buněčné terapie. Tento projekt posouvá FN Ostrava na úroveň mezinárodně významných center léčby onkologických onemocnění.
O moderátorovi
Dr. Michael Londesborough, Ph.D. je britský vědec pracující v Ústavu anorganické chemie Akademie věd ČR, zaměřuje se na výzkum sloučenin boru. Je držitelem mnoha vědeckých ocenění, mj. třikrát vyhrál cenu pro české/slovenské mladé anorganické chemiky. Spolupracuje s British Council v Praze, podílí se na popularizačních projektech Akademie věd ČR, České televize a Národního technického muzea. Věnuje se zejména zpřístupňování vědy široké veřejnosti, vyučování mladých lidí a posilování mezinárodních vztahů mezi mladými vědci (soutěž FameLab). Za své popularizační aktivity získal např. od AV ČR Medaili Vojtěcha Náprstka (2009).
Srdečně vás zveme na debatu Design jako diplomacie. O tom, jak design spoluutváří obraz země ve světě, budou v rámci...
Přijďte oslavit Evropský týden mobility kulturou. Pod záštitou projektu CYCLE UP! propojujeme umění s udržitelnou...
Srdečně Vás zveme na 18. ročník Noci literatury, která se koná ve středu 18. září 2024 a letos ponese podtitul „Čtení...